5 najpopularniejszych systemów CMS

Na rynku dostępnych mamy setki systemów CMS. Od rozwiązań Open Source (czyli darmowych), przez rozwiązania komercyjne, aż po systemy do zarządzania treścią, tworzone pod indywidualne potrzeby klientów.

Dzisiaj przyjrzymy się kilku najpopularniejszym systemom CMS, które wykorzystywane są w tworzeniu nowoczesnych stron Internetowych.

1. WordPress
Niewątpliwie najpopularniejszy CMS Open Source. Blisko 30% stron Internetowych na świecie stworzonych jest w oparciu o WordPressa. Posiada niezwykle rozbudowany system pluginów (wtyczek). Czym są wtyczki? To coś w rodzaju „mini aplikacji”, które rozszerzają możliwości standardowego WordPressa o nowe funkcjonalności. Pluginem może być np. Galeria zdjęć lub aplikacja integrująca WordPressa z naszą listą mailową. Ponadto WordPress posiada ogromną bazę darmowych i płatnych motywów graficznych. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż ten CMS skupia wokół siebie bardzo rozbudowaną społeczność programistów oraz użytkowników.

2. Joomla
Joomla również należy do CMS-ów z rodziny open source i jest druga co do popularności po WordPressie. Cechuje ją łatwość i szybkość instalacji. Podobnie jak WordPress posiada szereg darmowych i płatnych wtyczek oraz całkiem sporą społeczność.

3. Drupal
Drupal jest również bardzo popularnym systemem CMS – głównie w USA. Na Drupalu postawione są m.in. takie strony jak Harvard oraz… strona Białego Domu.
Zarządzanie stroną z poziomu Drupala jest jednak bardziej skomplikowane, aniżeli w przypadku Joomli czy WordPressa.

4. Umbraco CMS
Wymienione wyżej systemy (WordPress, Drupal i Joomla) zostały stworzone w oparciu o język PHP. Umbraco z kolei to najlepszy i najpopularniejszy CMS open source oparty o technologię Microsoft .NET.
Pozwala on na naprawdę dużą elastyczność w tworzeniu, dlatego doskonale nadaje się zarówno do tworzenia mniejszych stron www jak i rozbudowanych aplikacji Internetowych, tworzonych dla korporacji.
Przykładem wykorzystania Umbraco, może być strona Rady Europejskiej.

5. Sitecore
Na koniec rozwiązanie komercyjne. Chociaż stwierdzenie, iż Sitecore jest CMS-em, to duże uproszczenie. To potężne narzędzie służące nie tylko do tworzenia i zarządzania stroną internetową, ale przede wszystkim pozwalające na kontrolę i monitorowanie zaangażowania jej użytkowników. Narzędzie to pomaga w budowaniu i utrzymaniu relacji z użytkownikami witryny. Pozwala też poznać i zrozumieć potrzeby i proces decyzyjny klientów, a także automatyzować działania marketingowe.

Który system powinieneś wybrać, jeśli myślisz o tworzeniu swojej strony internetowej? Odpowiedź jak się zapewne domyślasz nie jest jednoznaczna. To zależy. Jeśli nie jesteś osobą techniczną, cenisz sobie prostotę i łatwość zarządzania stroną internetową powinieneś rozważyć kogoś z trójki WordPress, Joomla, Umbraco. Jeśli potrzebujesz rozbudowanej strony internetowej, którą w miarę łatwo będziesz mógł zarządzać to powinieneś moim zdaniem pójść w kierunku Umbraco lub – jeśli będziesz w stanie poświęcić trochę czasu na naukę obsługi – możesz pomyśleć nad Drupalem. Z kolei jeśli dysponujesz dużym budżetem i zależy Ci na kontrolowaniu „Custmer Expirience” to Sitecore będzie zapewne najlepszym rozwiązaniem.