CMS vs statyczna strona internetowa

Kiedy decydujemy się na tworzenie strony internetowej dla swojej firmy lub organizacji, często ze strony wykonawcy możemy usłyszeć następujące pytanie: „Czy strona ma być statyczna, czy też powinna zawierać CMS?”
O co w tym pytaniu w zasadzie chodzi? Najprościej rzecz ujmując statyczna strona internetowa, to taka, na której nie jesteśmy w stanie nic zmienić bez znajomości technologii związanych z tworzeniem stron www (HTML 5, CSS 3, Java Script).
Czym z kolei jest CMS? To skrót od angielskiego Content Management System (System Zarządzania Treścią). Jest to tak naprawdę aplikacja internetowa (lub często cały zestaw aplikacji), która pozwala na łatwą aktualizację oraz rozbudowę serwisu internetowego. Strona zawierająca CMS umożliwia nam więc modyfikowanie większości elementów w niej zawartych, bez konieczności bezpośredniego ingerowania w kod HTML. Dodając na stronę nowy tekst, tworzymy go w edytorze, przypominającym uproszczoną wersję edytora tekstu, znanego z systemów Windows. Także dodanie nowych zdjęć do galerii nie wymaga znajomości HTML-a i nie sprawia więcej trudności niż wrzucenie fotek na Facebooka 
Czy zatem strona internetowa oparta o System CMS jest zawsze lepszym wyborem? Niekoniecznie. Stworzenie strony internetowej w oparciu o System CMS, jak wspomniałem wcześniej, daje nam dużą elastyczność i dowolność w kwestii rozbudowy i modyfikacji treści na naszej witrynie, jednak należy wziąć pod uwagę, iż jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne, a co za tym idzie, droższe w realizacji. Jeśli więc tworzona przez nas strona internetowa ma spełniać jedynie rolę „wizytówki” naszej firmy w Internecie, gdzie umieścimy dane kontaktowe, ofertę i kilka zdjęć i nie mamy potrzeby, aby te informacje aktualizować, to jak najbardziej wystarczy nam w takim wypadku stworzenie strony statycznej. Jeśli jednak planujemy często aktualizować stronę, dodając do niej nowe treści (np. wpisy na blogu), czy zdjęcia (np. z wykonanych prac lub zrealizowanych projektów) wtedy warto rozważyć stworzenie strony w oparciu o System CMS.

W następnym wpisie postaram się przedstawić najpopularniejsze i najczęściej używane systemy CMS