Jak przedstawić swój pomysł na aplikację zespołowi programistów?

W Twojej głowie zrodził się pomysł na aplikację. Nieważne, czy aplikacja ma na celu zostanie Unicornem, czy też jedynie ma usprawnić procesy biznesowe w Twojej firmie. Jeśli nie dysponujesz własnym zespołem programistów, to prawdopodobnie będziesz musiał taki zespół znaleźć i zatrudnić, aby zamienić swoją wizję na działający produkt.
Podczas współpracy z zespołami programistycznymi istnieje pole do wielu potencjalnych nieporozumień. Nieprawidłowa komunikacja może się zdarzyć z powodu niejasnych wymagań, różnic w oczekiwaniach, słabej znajomości języka angielskiego wśród członków zespołu (w przypadku projektów międzynarodowych) lub wielu innych czynników. Niewłaściwa komunikacja może stanowić duże ryzyko dla każdego projektu.
Co zatem zrobić, aby w odpowiedni sposób przedstawić swój pomysł potencjalnemu wykonawcy?

Opowiedz o sobie i swojej firmie w kilku zdaniach.
Powinieneś na początek powiedzieć wykonawcy trochę o sobie i swojej firmie. To krótkie wprowadzenie powinno potencjalnemu wykonawcy pomóc zrozumieć, w jakiej sferze biznesowej pracujesz.
Na podstawie tego wprowadzenia możliwe będzie określenie też Twojej grupy docelowej i zrozumienie, komu sprzedajesz swój produkt.
Istotne jest również, abyś przedstawił swoją rolę w firmie: czy jesteś decydentem czy przedstawicielem firmy? Pomaga to zrozumieć dalszą linię komunikacji.

Przedstaw swój pomysł w sposób ogólny
Przedstaw swój pomysł na produkt od najbardziej podstawowego poziomu: zacznij od poinformowania, czy będziesz budować aplikację, sklep internetowy, platformę lub inny rodzaj usługi. Następnie określ główny cel produktu i odbiorców docelowych. Na koniec powiedz o problemie, który rozwiążesz dla swoich klientów.

Określ z góry terminy
Wspominaj z góry wszelkie istotne dla Ciebie terminy. Na przykład w następujący sposób „Jesteśmy elastyczni w kwestii daty zakończenia projektu, jednak zdecydowanie wolelibyśmy, aby projekt został ukończony do końca grudnia 2020 r.”

Co dalej?
W zależności od wykonawcy dalsze kroki mogą wyglądać różnie. Przedstawię poniżej jak to wygląda w przypadku initSoft.

Krok 1. Odpowiedź na Twój email
W odpowiedzi na Twojego emaila wyślemy Ci wiadomość, która będzie obejmować:
– krótką informację o initSoft, wraz z prezentacją w jaki sposób realizujemy projekty
– zaproszenie do odbycia rozmowy przez Skype lub telefonicznie. Podczas naszej rozmowy zbieramy więcej informacji o Twoim projekcie, a nawet podpisujemy NDA z wyprzedzeniem, jeśli to konieczne.

Krok 2. Rozmowa
Podczas naszej rozmowy powiemy Ci jeszcze kilka zdań o initSoft, ale szanując Twój czas, głównie będziemy chcieli poprosić Cię o opowiedzenie Twojej historii. Chcielibyśmy poznać Ciebie, Twoją firmę, Twój pomysł, funkcjonalność Twojego produktu, Twoje preferencje technologiczne itp. Naszym celem jest uzyskanie jak największej ilości informacji na temat Twojego przyszłego produktu.

Krok 3. Email podsumowujący rozmowę
Niedługo po naszej rozmowie wyślemy Ci e-mail z podsumowaniem tego, o czym rozmawialiśmy. Celem tego e-maila jest potwierdzenie tematów jakie poruszyliśmy podczas rozmowy. Przejrzyj go uważnie i natychmiast daj nam znać o wszelkich nieścisłościach, błędach w komunikacji lub brakujących szczegółach. To niezwykle istotne, aby na tym etapie obie strony dokładnie się rozumiały.
Ten e-mail wyjaśnia również spodziewany zakres pracy i opisuje wstępne terminy dostarczenia produktu.

Krok 4. Twoja odpowiedź na email podsumowujący
Następnie czekamy na Twoją odpowiedź, w której spodziewamy się, że dostarczysz nam całą obecnie istniejącą dokumentację (zapytanie ofertowe, specyfikację, szkice, szkielety, prototyp itp.)
Brakujące informacje lub błędna komunikacja w tym punkcie mogą spowodować:
– niedokładność w planowanym zakresie pracy
– niedokładne szacunki (czasowo – finansowe)
– różnice w końcowej wizji projektu

Krok 5. Oszacowanie projektu
Dzięki szczegółom omówionym podczas naszego połączenia oraz przesłanej dokumentacji jesteśmy gotowi przeanalizować Twój pomysł i zadania biznesowe i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Przyjrzymy się teraz, jak możemy wdrożyć Twój pomysł z technicznego punktu widzenia.

Oszacowanie projektu – w zależności od stopnia jego skomplikowania – zajmuje nam od 48-72 godzin.

Krok 6. Oferta
Gdy tylko dokonamy oceny, zaczniemy przygotowywać ofertę dla Twojego projektu, która obejmuje:
– podsumowanie projektu
– listę technologii potrzebnych do realizacji projektu
– czas trwania projektu
– szacowany czas i koszt projektu

Krok 7. Finalizacja rozmów
W tym momencie prześlemy Ci propozycję projektu do zatwierdzenia. Przejrzyj go uważnie, aby upewnić się, że wszystkie aspekty twojego projektu zostały wzięte pod uwagę. Jeśli wszystko jest w porządku, a nasza propozycja jest dla Ciebie satysfakcjonująca, podpisujemy umowę i zabieramy się do pracy. W przypadku problemów z ofertą chętnie przedstawimy nową estymację. Na tym etapie typowe jest usuwanie niektórych funkcji lub dodawanie nowych funkcji, które to będzie wymagało wykonania nowego oszacowania czasowo-finansowego.
Gdy wszystko zostanie zatwierdzone, przejdziemy do podpisywania umów i ustalimy datę rozpoczęcia rozwoju projektu!

Dobra komunikacja to klucz do sukcesu
Jak widać, zanim zaczniemy pisać kod, musi wydarzyć się wiele rzeczy. Krótko mówiąc, wszystkie te kroki dotyczą komunikacji i wyjaśnień. Komunikacja jest kluczem do opracowania udanych produktów spełniających Twoje oczekiwania i potrzeby biznesowe.