Najlepsze wtyczki do WordPressa [ranking]
WordPress posiada na chwilę obecną ponad 59 000 różnego rodzaju wtyczek. Ogromna popularność tego systemu zarządzania treścią sprawiła, że każdego dnia pojawiają się nowe wtyczki lub aktualizacje do już istniejących. Teoretycznie jest to bardzo duża zaleta tego CMSa, jednak musimy z ogromnej liczby dostępnych opcji wybrać te, które rzeczywiście są dobre i sprawdzą się w przypadku naszej strony internetowej.
Właśnie dlatego postanowiliśmy zebrać sprawdzone przez nas rozwiązania i podzielić się nimi w tym artykule. Jeśli jesteś na etapie tworzenia strony internetowej i zastanawiasz się nad tym, jakie wtyczki będą przydatne na Twoim blogu to koniecznie przeczytaj ten artykuł do samego końca.
Zacznijmy od tego, że wtyczki do WordPressa warto pobierać z oficjalnej strony internetowej tego systemu. Znajduje się tam cała lista wtyczek wraz z wyszukiwarką, opisem czy opiniami o danej wtyczce. Widzimy również, ilu użytkowników zdecydowało się zainstalować tę wtyczkę oraz z jaką wersją WordPressa dana wtyczka była testowana. Możemy tam również znaleźć informacje o autorze wtyczki oraz informacje o tym, jakie są jej dalsze plany rozwoju.
Warto przejrzeć i przeanalizować te informacje zanim zdecydujemy się zainstalować jakąkolwiek wtyczkę do naszej witryny. Korzystanie z niesprawdzonych wtyczek może bowiem przynieść więcej szkód niż pożytku. Może się na przykład okazać, że nasza wtyczka posiada jakieś luki w zabezpieczeniach lub że jest niezgodna z używaną przez nas wersją WordPressa. W takim przypadku możemy mieć nawet problemy z działaniem naszej witryny. Aby uniknąć tego typu sytuacji warto dokładnie przeanalizować każdą wtyczkę lub w razie wątpliwości zgłosić się o pomoc do profesjonalistów, którzy pomogą nam wybrać i zainstalować odpowiednie wtyczki. Jeśli masz z tym problem – skontaktuj się z nami.
Jakie wtyczki do WordPressa polecamy? Top 12
W poniższym rankingu zebraliśmy takie wtyczki, które w naszej ocenie przydadzą się w przypadku większości stron internetowych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że każda witryna wymaga indywidualnej oceny.
1. https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/
Yoast SEO to wtyczka, która umożliwia nam optymalizację tworzonych przez nas treści pod kątem wyszukiwarki internetowej Google. Dodając nowe wpisy na naszym blogu będziemy widzieć, czy stworzona przez nas treść jest podstawowymi zgodna z zasadami SEO. Warto dążyć do tego, żeby koło każdej treści (nowego wpisu czy strony) pojawiła się zielona kropeczka, która w tym przypadku symbolizuje zgodność z zasadami tworzenia tekstów pod wyszukiwarki. Żółta też przeważnie będzie okej, natomiast musimy uważać, żeby unikać jak ognia czerwonych kropek, które oznaczają że stworzony przez nas artykuł wymaga jeszcze wiele pracy, aby był zgodny z obowiązującymi zasadami.
Im wyższa jakość poszczególnych wpisów, tym większa szansa że nasze treści będą wysoko w wyszukiwarce Google, która zapewni nam spory przypływ nowych użytkowników, szczególnie z biegiem czasu.
Wtyczka ta posiada kilkadziesiąt tysięcy pozytywnych opinii i w podstawowej wersji jest bezpłatna. Jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanego rozwiązania to możemy również dokupić płatną wersję. Naszym zdaniem to must have dla każdej strony internetowej.
2. https://pl.wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/
To jedna z bardziej popularnych wtyczek do tworzenia galerii internetowych w naszej witrynie. Jeśli chcemy pokazać więcej zdjęć w jednym miejscu to sprawdzi się ona bardzo dobrze. Wtyczki skorzystało już ponad 700 000 użytkowników, którzy wystawili średnią ocenę na poziomie 4,5 gwiazdki. Przy wykorzystaniu tej wtyczki możemy tworzyć galerię zdjęć w różnym widoku i stylu. Zaletą jest fakt, że galeria po opublikowaniu na stronie działa bardzo szybko i w prosty sposób możemy wybierać do niej zdjęcia. Wśród wad należy wymienić brak tłumaczenia wtyczki na język polski.
3. https://pl.wordpress.org/plugins/complianz-gdpr/
Dzięki tej wtyczce będzie nam łatwiej zadbać o to,, żeby wszystkie treści w naszej witrynie były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Przy jej wykorzystaniu możemy na przykład pokazać baner z informacją o plikach cookies lub podlinkować znajdującą się w witrynie politykę prywatności.
Oczywiście same dokumenty i cały proces ochrony danych osobowych w naszej witrynie musimy stworzyć samodzielnie, jednak ta wtyczka pozwoli nam w odpowiedni sposób zaprezentować wszystkie informacje. Same banery możemy dostosować do wyglądu naszej strony.
Wtyczka pobrało już ponad 300 000 użytkowników, a średnia ocena jest bliska pięciu gwiazdek.
4. https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/
To jedna z prostszych i lepszych wtyczek, która umożliwia tworzenie różnego rodzaju formularzy i z której sami korzystamy przy wielu naszych projektach.
Jest zaletą jest fakt, że filtruje ona wysyłane wiadomości filtrem Akismet. Sama wtyczka obsługuje podstawowe znaczniki html i umożliwia zarządzanie wieloma formularzami w ramach jednej witryny.
Wtyczka nie obciąża mocno strony, a formularze są wysyłane błyskawicznie. Na plus tłumaczenie aż na 64 języki, w tym również język polski.
5. https://pl.wordpress.org/plugins/youtube-embed-plus/
To prawdziwy niezbędnik dla tych, którzy na swojej stronie internetowej lub swoim blogu chcą publikować wiele materiałów wideo. Co ważne, nie muszą to być materiały wideo tworzone przez nas. Możemy na przykład wstawiać klipy muzyczne lub wideo nagrane przez innych użytkowników, które chcemy omówić czy zaprezentować. Wtyczka pozwala w prosty sposób dodać takie wideo na naszą stronę internetową.
Poza podstawowymi możliwościami wstawienia jednego filmiku jest tutaj też opcja utworzenia tak zwanej galerii zdjęć w formie wideo czy ciekawszego zaprezentowania listy różnego rodzaju filmików.
Biorąc pod uwagę, że wideo w sieci staje się coraz bardziej popularne – zdecydowanie warto zainteresować się tą wtyczką.
6. https://pl.wordpress.org/plugins/social-icons-widget-by-wpzoom/
A jeśli o social mediach mowa to nie sposób nie polecić rozwiązania, które umożliwi nam dodanie ikonek mediów społecznościowych na naszą stronę. Wtyczka ta umożliwia dodanie ikon od razu z podlinkowaniem do naszych profili. Co ciekawe – możemy wybierać ponad 400 różnego rodzaju ikon, które dodatkowo możemy dostosować do swojej własnej witryny internetowej. Odpowiednie umiejscowienie tych ikon może zdecydowanie zwiększyć liczbę udostępnień strony w social mediach oraz liczbę osób, które będą obserwować stronę na Facebooku, Instagramie czy YouTube.
7. https://pl.wordpress.org/plugins/pixelyoursite/
Wtyczka ta umożliwia dodanie na naszą stronę internetową lub bloga najpopularniejszych kodów śledzących takich serwisów jak Facebook czy Google.Dzięki temu nie będziemy musieli samodzielnie dodawać tych kodów do witryny, nie będziemy też musieli instalować kilku różnych wtyczek lub korzystać z kilku różnych narzędzi.
Instalacja kodów śledzących obecnie to podstawa, bo możemy dzięki temu wiedzieć, kto odwiedza naszą stronę z poszczególnych kanałów i jakie akcje podejmuje. Dodatkowo dzięki zainstalowaniu kodu piksela Facebooka czy kodu Google Ads możemy wracać do tych użytkowników z reklamami w różnych kanałach. Należy pamiętać jedynie, żeby po zainstalowaniu kodu sprawdzić poprawność jego działania.
8. https://pl.wordpress.org/plugins/tablepress/
To jedna z lepiej ocenianych wtyczek w naszym zestawieniu, którą sami testowaliśmy wielokrotnie. Umożliwia ona tworzenie i zarządzanie tabelami w WordPressie. Możemy osadzać tabelę w postach, artykułach, stronach lub w widżetach tekstowych za pomocą prostego kodu. Dane można bez problemu edytować w interfejsie podobnym do arkusza kalkulacyjnego. Możemy też importować tabelę z dowolnego źródła. Istnieje też opcja sortowania i filtrowania danych znajdujących się w tabeli. Na duży plus – szybkość działania i fakt, że wtyczka jest darmowa.
9. https://pl.wordpress.org/plugins/hd-quiz/
Ta wtyczka przyda się każdemu, kto w swoim biznesie może wykorzystać quizy – na przykład jako sposób generowania nowych zapytań od potencjalnych klientów. Polecamy zdecydowanie używać tego rodzaju contentu w przypadku firm usługowych, które mogą za pomocą quizy zaciekawić potencjalnego klienta.
Wtyczka oferuje możliwość tworzenia prostych quizów z kilkoma pytaniami i odpowiedziami – zarówno w formie tekstowej, jak i wizualnej. Może nie cieszy się ona ogromną popularnością (7 tys. instalacji), ale jest bardzo wysoko oceniana (5 gwiazdek) i stale aktualizowana od kilku ładnych lat.
10. https://pl.wordpress.org/plugins/limit-login-attempts-reloaded/
Ta wtyczka jest z kolei związana z bezpieczeństwem naszego WordPressa. Blokuje ona próby logowania, kiedy dany użytkownik kilkukrotnie wpiszę błędne hasło. Dzięki temu optymalizuje ona wydajność witryny oraz wzmacnia poziom zabezpieczeń naszej stronie internetowej.
Warto pamiętać, że oprócz ustawienia silnego hasła i jego regularnej zmiany, należy zastosować również dodatkowe zabezpieczenia, które utrudnią dostanie się niepowołanym osobom na zaplecze naszego WordPressa. Wśród nich oprócz instalacji tego typu wtyczki warto włączyć również w ustawieniach naszego profilu weryfikację dwuetapową, dzięki której nawet gdyby nasze hasło wyciekło – zalogowanie się będzie niemożliwe bez podania kodu weryfikacyjnego.
11. https://pl.wordpress.org/plugins/wordfence/
Jak chwalą się sami twórcy – to najpopularniejsza wtyczka odpowiadająca za skanowanie i zabezpieczenie naszego WordPressa. Wtyczka jest na bieżąco aktualizowana, a jej średnia ocena to 4,5 gwiazdki. Szczególnie atrakcyjnie wygląda oferta premium w przypadku tej wtyczki, gdzie możemy zidentyfikować i zablokować złośliwy ruch na naszej witrynie. Pełna wersja tej wtyczki jest dostępna dla każdego przez 30 dni. Potem możemy wybrać bezpłatną lub płatną wersję – w zależności od tego, jakie są nasze oczekiwania.
12. https://pl.wordpress.org/plugins/classic-editor/
To wtyczka, o której było szczególnie głośno przy jednej z aktualizacji WordPressa. Klasyczny edytor został wtedy zamieniony na nowy, który wielu użytkownikom nie przypadł do gustu. Dzięki niej możemy wrócić do starego, klasycznego wyglądu. Samo wdrożenie wtyczki jest bardzo proste – wystarczy ją zainstalować i ustawić jako aktywną. Średnia ocena wtyczki jest bliska pięciu gwiazdkom w 5-stopniowej skali.
Ile wtyczek warto mieć na blogu?
Nie istnieje gotowa lista wtyczek, którą powinniśmy zainstalować na każdej stronie internetowej. Zawsze musimy dopasować wtyczki do tego, co jest nam potrzebne. Pamiętajmy również, że zbyt duża liczba wtyczek zainstalowanych na naszym WordPressie może spowodować jego spowolnienie. Jeśli nie wykorzystujemy danej wtyczki – odinstalujmy ją.
Polecamy na przykład bezpośrednio przed rozpoczęciem prac nad witryną przygotować listę niezbędnych wtyczek, które będą nam docelowo potrzebne. Dzięki temu nasze wybory dotyczące tego, jakiej wtyczki użyć – nie będą przypadkowe. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką wtyczkę zastosować i nie masz czasu na zgłębianie wszystkich dostępnych rozwiązań – skontaktuj się z nami.