Zabezpieczenie strony WordPress – o czym warto pamiętać?
Zabezpieczenie strony internetowej to bardzo ważny temat, o którym niestety wielu z nas zapomina. Szczególnie osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych i stawiają pierwsze kroki w biznesie internetowym nie widzą potrzeby, żeby pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad w tym zakresie. Bardzo proste hasła, automatyczne logowanie, brak uwierzytelniania dwuskładnikowego, zapisywanie haseł na kartkach papieru lub poczcie email, nie aktualizowanie wtyczek i motywów to tylko niektóre z najczęściej pojawiających się błędów. Na pierwszy rzut oka wydają się one niepozorne, ale w gruncie rzeczy mogą przysporzyć nam bardzo wielu kłopotów. Jak się ich ustrzec? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule!
Dlaczego zabezpieczenie strony jest ważne?
Zabezpieczenie naszej strony internetowej to bardzo ważny temat nawet dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem internetowym.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której dostęp do naszej strony przejmuje inna, niepowołana osoba. Tracimy wtedy tak naprawdę dostęp do wszystkich funkcji naszej strony. Co gorsza, jeśli na stronie mamy dane naszych klientów to może okazać się, że je również tracimy i że wpadają one w niepowołane ręce.
Dodatkowo hakerzy przejmując naszą witrynę mogą publikować na niej różnego rodzaju treści. To wszystko może spowodować kryzys wizerunkowy naszej firmy, a także przyczynić się do braku zaufania wśród klientów. Tym samym spadną nasze dochody i sytuacja finansowa firmy może znacząco się pogorszyć.
Jak sami widzicie – konsekwencje wynikające z zaniedbań w tematach bezpieczeństwa w sieci są bardzo duże i mają realne przełożenie na świat rzeczywisty. Aby tego uniknąć powinniśmy już od samego początku dbać o to, żeby wszystkie rzeczy na naszej stronie były w odpowiedni sposób zabezpieczone.
Jakie zasady są w tym przypadku kluczowe? Poniżej prezentujemy listę rzeczy, które według nas powinny być koniecznie wdrożone w każdej firmie, która posiada swoją stronę internetową.
Utwórz silne hasło (i nigdzie go nie zapisuj!)
Silne hasło to podstawowa rzecz, o której nie powinniśmy nikomu przypominać. Praktyka pokazuje jednak, że właściciele stron internetowych są w stanie ustawić krótkie – na przykład pięcioznakowe hasło do WordPressa i wysyłać je za pomocą maila do swoich współpracowników. Tego typu praktyka jest absolutnie niedopuszczalna.Po pierwsze – silne hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, w tym jedną cyfrę, dużą literę i znak specjalny. Hasło nie powinno być w żaden sposób powiązane z nazwą naszej firmy czy naszym imieniem lub nazwiskiem, bowiem mogłoby znacząco ułatwić jego rozszyfrowanie niepożądanej osobie.Odpają hasła w stylu:- NazwaFirmy123
- ImieNazwisko
- Imie123
- Haslo123
- Mail@123
Włącz uwierzytelniania dwuskładnikowe
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe powoduje, że oprócz wpisania hasła podczas logowania się musimy wpisać również kod weryfikacyjny wysłany na podany przez nas numer telefonu. Tego typu sytuacja to dodatkowe utrudnienie dla osoby, która nie powinna mieć dostępu do naszej witryny.Samo odgadnięcie hasła nie spowoduje bowiem faktu wejścia na zaplecze strony. Osoba, która odgadnie hasło musiałaby jeszcze zyskać dostęp do kodu weryfikacyjnego z naszego telefonu.Weryfikacja dwuskładnikowa powinna być już obecnie standardem zarówno w przypadku naszych kont w social mediach, poczty elektronicznej, jak i podczas logowania się na zaplecze naszej witryny.Spisz zasady postępowania dla Ciebie i Twoich współpracowników
Ważne jest również to, żeby zasady dotyczące bezpieczeństwa były przestrzegane przez wszystkie osoby, które pracują przy twoim projekcie. Nawet, jeśli Ty będziesz mieć silne hasło, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i będziesz pamiętać o podstawowych zasadach, to nieroztropność Twoich współpracowników może przyczynić się do przejęcia witryny przez niepowołaną osobę.Pamiętaj o tym, żeby przekazać kluczowe informacje osobom, z którymi współpracujesz. Poproś ich o ustawienie silnego hasła i uwierzytelniania dwuskładnikowego, a także poinformuj, jakie zasady obowiązują w Twojej firmie. Najlepiej, żeby tego typu rzeczy były spisane w formie jednego pliku z listą rzeczy koniecznych do wdrożenia. Każdy nowy pracownik powinien zapoznać się z takim plikiem już na etapie onboardingu.Warto mieć również spisane rzeczy na wypadek sytuacji kryzysowej, w której powstałoby ryzyko przejęcia strony przez osoby niepowołane. Pozwoli to wtedy zadziałać sprawnie i uniknąć przykrych konsekwencji.W biznesie bardzo często przetwarzamy również dane osobowe innych osób i firm, dlatego powinniśmy również pamiętać o ich zabezpieczenie. Zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych powinniśmy stworzyć takie zasady, które będą gwarantować bezpieczeństwo danych. Masa danych jest właśnie dostępna po zalogowaniu się do witryny internetowej, więc taki dokument powinien być częścią zasad związanych z dobrze znanym nam wszystkim RODO.Sprawdź poziomy uprawnień poszczególnych osób
Zasada jest tu prosta – pełne dostępy administracyjne powinny mieć maksymalnie 2-3 osoby, które rzeczywiście mają zadania administracyjne w witrynie. Pozostali pracownicy czy współpracownicy powinni posiadać status redaktora lub autora – w zależności od pełnionych funkcji. Nie dawajmy uprawnień na zapas, bo może mieć to negatywne konsekwencje w przypadku ewentualnego przejęcia takiego konta. Niższy poziom uprawnień może okazać się wtedy dla nas ostatnią deską ratunku.
Aktualizuj na bieżąco WordPressa i wszystkie wtyczki
Wtyczki, które instalujemy w naszym wordpressie powinny być bardzo starannie wybrane. Sprawdźmy, czy twórca wtyczki to osoba zaufana i czy w odpowiedni sposób dba o jej zabezpieczenie.
Pamiętajmy również, żeby usuwać wszystkie wtyczki, których nie używamy. Dodatkowo wtyczki, które są w danym czasie aktywne powinny być zawsze aktualizowane, bo stare wersję mogą być narażone na różnego rodzaju ataki niepowołanych osób.
Zainstaluj wtyczkę Wordfence
Wordfence to jedna z najlepszych wtyczek do WordPressa, która pomaga zadbać o bezpieczeństwo naszej witryny. Wtyczka jest dostępna bezpłatnie oraz w trzech różnych planach płatnych.
Darmową wersję pobrało ponad 4 miliony użytkowników. Oferuje ona identyfikację i blokadę złośliwych napastników atakujących WordPress, zaporę aplikacji w punkcie końcowym.
Wersja premium za 99$ rocznie daje dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak blokowanie konkretnych adresów IP (dynamiczna lista ma ponad 40 tys. pozycji) czy zapora z bardziej szczegółowymi informacjami w czasie rzeczywistym.
Jeszcze droższe pakiety – odpowiednio za 490$ i 950$ na rok dają dodatkowe wsparcie techniczne we wdrożeniu wtyczki, a także dostęp do supportu.
Regularnie twórz kopie zapasowe
Mówiąc o bezpieczeństwie danych nie sposób nie wspomnieć o tym, w jaki sposób ewentualnie odzyskiwać utracone dane. Najprostszą metodą – gdy mamy dostęp do naszej witryny – jest przywrócenie jej stanu sprzed kilku dni lub tygodni. Można to zrobić bardzo szybko w sytuacji, gdy mamy gotową archiwalną wersję naszej strony w postaci kopii zapasowych. Firmy hostingowe coraz częściej oferują tworzenie kopii zapasowych w standardzie, jednak warto sprawdzić, jak z takiej kopii skorzystać i co jaki czas jest ona tworzona. W razie problemów można ją stworzyć ręcznie lub przy wykorzystaniu wtyczki. Tworzenie kopii zapasowej raz w tygodniu wydaje się być obecnie standardem, który może nas ochronić w różnych kryzysowych sytuacjach.
Pamiętaj o certyfikacie SSL
Gdy o bezpieczeństwie mowa nie sposób nie wspomnieć o certyfikacie SSL, który ma zapewnić bezpieczeństwo naszych danych w trakcie transakcji czy logowania się w internecie. Podstawowy certyfikat SSL jest już obecnie coraz częściej standardem i operatorzy hostingowi proponują go swoim klientom nawet w dość podstawowych pakietach. Trzeba go jednak włączyć i skonfigurować, aby nasza witryna była w pełni zabezpieczona.
I co ważne – certyfikat SSL powinniśmy mieć zainstalowany również w sytuacji, gdy prowadzimy prostego bloga, gdyż jest to narzędzie przeznaczone nie tylko dla właścicieli sklepów internetowych czy dużych serwisów. Również na małych blogach i stronach certyfikat zwiększa poziom bezpieczeństwa. A dodatkowa korzyść? Proszę bardzo! Strony, które posiadają certyfikat są wyżej plasowane w wynikach wyszukiwania, bo Google chętniej wyświetla takie strony od tych, które certyfikatu nie posiadają (lub mają go błędnie wdrożony).
Zabezpieczenie strony www – ile to kosztuje?
Biorąc pod uwagę to, jak dużo daje nam dobre zabezpieczenie strony internetowej, to koszty są naprawdę niewielkie.
Certyfikat SSL to najczęściej wydatek nie więcej niż kilkudziesięciu złotych rocznie, kopie zapasowe trony stworzymy za darmo, wtyczki zwiększające bezpieczeństwo naszej witryny również są darmowe lub kosztują nie więcej niż kilkaset złotych rocznie, a tworzenie zasad, haseł i procedur wymaga od nas inwestycji naszego czasu.
Całkowite wydatki, które musimy tu ponieść nie wyniosą więcej niż kilkaset złotych w skali całego roku.
Komu zlecić zabezpieczenie strony?
Wiele prac na bazie powyższej listy możemy wykonać samodzielnie.
Jednak jeśli nie mamy na to czasu, a zależy nam na tym, żeby nasza strona była w pełni bezpieczna warto zlecić to zadaniem profesjonalistom. Możesz skorzystać z formularza kontaktowego na naszej stronie – napisz na czym dokładnie Ci zależy, a my przedstawimy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.